Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-2: «Νοκ άουτ» με Μάνταλο- Πόνσε

Σε ένα ματς με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, οι «κιτρινόμαυροι» έριξαν στα... σημεία στο καναβάτσο τους «κυανέρυθρους» και έφτασαν τις 3 σερί νίκες στο πρωτάθλημα

Την απόδοση των προηγούμενων παιχνιδιών δεν την έπιασε, αλλά η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα στη Ν. Σμύρνη. Αντέχοντας στην πίεση των γηπεδούχων, οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν με 2-0 του Πανιωνίου και έφτασε τις 3 σερί νίκες στη Super League.

Δείτε το Live του αγώνα

Ιδιαίτερα καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι, με τον Πανιώνιο να είναι η ομάδα που δημιούργησε τη σημαντικότερη στιγμή στο πρώτο κομμάτι του ματς. Οι Νεοσμυρνιώτες ανησύχησαν την «κιτρινόμαυρη» άμυνα στο 4ο λεπτό. Αρχικά ο Οικονόμου μπλόκαρε το σουτ του Αλί και στη συνέχεια, ο Μπάρκας εκτινάχθηκε εντυπωσιακά απομακρύνοντας σε κόρνερ τη βολίδα του Ντουρμισάι.

Οι «κυανέρυθροι» έμοιαζαν να αντιμετωπίζουν τις επιθέσεις της ΑΕΚ από τον άξονα, αλλά δεν συνέβη το ίδιο στην φάση του 14ου λεπτού, η οποία σημάδεψε τον αγώνα. Πανέμορφη συνεργασία ανάμεσα στον Πόνσε και τον Μάνταλο, με τους δυο παίκτες να παίζουν το ένα-δύο. Ο αρχηγός της Ένωσης υποδέχθηκε τελευταίος την μπάλα και αφότου σήκωσε το κεφάλι, έδωσε το προβάδισμα στο σύνολο του Ουζουνίδη.

Ένα γκολ όμως, το οποίο δεν θα έπρεπε να μετρήσει, μιας και ο 27χρονος μέσος κοντρολάρει με το δεξί του χέρι. Κάτι που δεν έγινε αντιληπτό ούτε από τον διαιτητή, ούτε και από τον βοηθό προκαλώντας τα έντονα παράπονα του Πανιωνίου. Οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν νωρίς την πρώτη τους αλλαγή, όταν ο Κεϊτά γύρισε μόνος του το πόδι του και αντικαταστάθηκε από τον Μανθάτη.

Στη συνέχεια, τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα δεν άφησαν να παιχτεί ωραίο ποδόσφαιρο, με δυο καλές στιγμές να έρχονται λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το διαγώνιο σουτ του Μπακασέτα πέρασε άουτ, ενώ εκείνο του Ντουρμισάι, που ήταν η κύρια πηγή κινδύνου για την άμυνα του «Δικεφάλου» σημάδεψε τον Μπάρκα, ο οποίος το μπλόκαρε εύκολα.

Μπάρκας, αγωνία και… γκάφες

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ επιχείρησε περισσότερο να διαχειριστεί το υπέρ της 0-1, παρά να το διευρύνει. Ως εκ τούτου, ο Πανιώνιος πήρε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Ο Ντουρμισάι συνέχισε να απειλεί με τις ενέργειές του, αλλά το φάουλ του στο 62ο λεπτό, πέρασε άουτ. Ο Μπάρκας, παρότι ήταν καλός στο πρώτο μέρος, υπέπεσε σε ένα παιδιαριώδες λάθος (71΄), με τον παίκτη του Πανιωνίου να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την κακή απομάκρυνση του Έλληνα πορτιέρε.

Η μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους συνέβη στο 80ο λεπτό από… σπόντα. Ο Παπαγεωργίου έκανε τη μακρινή σέντρα, ο Γκάλος από υπερβολική σιγουριά γύρισε επικίνδυνα και απρόσεκτα την μπάλα προς το τέρμα της ΑΕΚ, με την μπάλα να περνάει ξυστά κόρνερ και τον Μπάρκα να την κοιτάζει εξουδετερωμένος.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά άνοιξε και η αγωνία των φίλων της Ένωσης εντάθηκε. Στο 86΄, ο Κρίστιστιτς άνοιξε το παιχνίδι στον Χουλτ, εκείνος έκανε την σέντρα, αλλά ο Σταυρόπουλος πρόλαβε με φοβερό τάκλιν τον Πόνσε πριν σκοράρει.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Τσιλούλης σημάδεψε την εστία εκτός περιοχής και ο Έλληνας κίπερ κράτησε με εντυπωσιακή επέμβαση το προβάδισμα για την ΑΕΚ.

Με τους παίκτες του Μάντζιου προωθημένους για την ισοφάριση, η Ένωση “καθάρισε” το ματς (90+2΄). Ο Κρίστιτσιτς απομάκρυνε την μπάλα, η οποία λειτούργησε με τα φάλτσα της ως ασίστ για τον Πόνσε. Ο Μανοΐλοβιτς έκανε φοβερό λάθος και ο Αργεντίνος δεν το συγχώρεσε σκοράροντας το 11ο τέρμα του στο πρωτάθλημα και “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

MVP: Πολλά τρεξίματα, συμμετοχή με ασίστ στο πρώτο γκολ της ΑΕΚ και εκείνος που χαμογέλασε τελευταίος στη Ν. Σμύρνη. Ο Εσεκιέλ Πόνσε έχει βάλει πλώρη για την κορυφή του πίνακα τον σκόρερ, πετυχαίνοντας το 11ο τέρμα του στο πρωτάθλημα «κλειδώνοντας» την επικράτηση της Ένωσης.

UP: Με τις δύο μεγάλες του επεμβάσεις στα σουτ των Ντουρμισάι και Τσιλούλη, κράτησε την ομάδα του όρθια κόντρα στον Πανιώνιο. Ο Βασίλης Μπάρκας, παρά το ένα και μοναδικό του λάθος, ήταν καθοριστικός ώστε να φύγει η ΑΕΚ με το «διπλό» από την Πλατεία.

DOWN: Όπως και στο ματς του ΟΑΚΑ, έτσι και στο ματς της Ν. Σμύρνης, ο Θανάσης Παπαγεωργίου ήταν από τους παίκτες του Πανιωνίου που δεν βοήθησε αρκετά την ομάδα του. Από την ΑΕΚ, ο Τάσος Μπακασέτας δεν κατάφερε να μπει στις συνθήκες του αγώνα πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση για τα στάνταρ του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πολλές συζητήσεις προκαλεί η διαιτησία του Άγγελου Ευαγγέλου, η οποία κρίνεται ως κακή. Το χέρι του Μάνταλου στη φάση του γκολ της ΑΕΚ δεν έγινε αντιληπτό ούτε από τον ίδιο ούτε από τον βοηθό, ενώ μαρκαρίσματα σαν και αυτό του Ντουρμισάι στον Χουλτ, ενδεχομένως να έπρεπε να τιμωρηθούν παραπάνω από μια κίτρινη.

ΓΚΟΛ: 14΄ Μάνταλος, 92΄ Πόνσε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36΄ Ντουρμισάι, 75΄ Κούρντι / 23΄ Χουλτ, 68΄ Μπακάκης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Πανιώνιος (Α. Μάτζιος): Μανοΐλοβιτς, Σταυρόπουλος, Μπανανά (65΄ Καμαρά), Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Κούρντι, Κεϊτά (39΄ Μανθάτης), Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι, Σιντί Αλί(77΄ Τσιλούλης).

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Χουλτ, Άλεφ, Μάνταλος, Μπακασέτας (81΄ Μπογέ), Κλωναρίδης (61΄ Κρίστιτσιτς), Πόνσε΄(90+3΄Αλμπάνης).

Μοράν: Παρουσιάζεται από τη Μάλαγα (pics)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-2: «Νοκ άουτ» με Μάνταλο- Πόνσε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.