Copa America: Και η Χιλή στα ημιτελικά (vid)

Η Χιλή έκαμψε την αντίσταση της Κολομβίας και πήρε την πρόκριση για τους «4» του Copa America

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετά τη Βραζιλία και την Αργεντινή, ήταν η ώρα της Χιλής να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa America, προκειμένου να υπερασπιστεί τα κεκτημένα της.

Ο δρόμος για την πρόκριση της κατόχου του τροπαίου όμως, μόνο εύκολη δεν μπορεί να θεωρηθεί, αφού αυτή ήρθε μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (5-4, σκορ κανονικής διάρκειας 0-0) κόντρα στην Κολομβία.

Συγκεκριμένα, το ζευγάρι αυτό, ήταν αναμφίβολα το πιο αμφίρροπο των προημιτελικών, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα και μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Η Χιλή είχε μία ελαφριά πρωτοβουλία, ωστόσο δύο φορές που προσπάθησε να τελειώσει το παιχνίδι, το VAR τη σταμάτησε.

Αρχικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν μέτρησε το τέρμα που πέτυχε ο Αράνγκις, λόγω οφσάιντ, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο έγινε το ίδιο πράγμα με τον Βιδάλ, ωστόσο αυτή τη φορά για χέρι του παίκτη της Μπαρτσελόνα.

Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί που ο Σάντσες ευστόχησε στο τελευταίο, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Την τελευταία ομάδα, που θα λάβει μέρος στα ημιτελικά της διοργάνωσης, θα τη μάθουμε απόψε (22:00), από τον αγώνα Ουρουγουάη-Περού.