WORLD FOOTBALL

Nations League: Χωρίς νικητή το ντέρμπι στη Σερβία (vid)

Οι γηπεδούχοι έμειναν στο 2-2 με την Ρουμανία και πλέον έχουν… συγκάτοικο στην κορυφή το Μαυροβούνιο που νίκησε 2-0 την Λιθουανία

Ισόπαλο με 2-2 έληξε το ντέρμπι του 4ου ομίλου του League C του Nations League, μεταξύ της Σερβίας και της Ρουμανίας.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Αλεξάνταρ Μίτροβιτς, αλλά οι αντίπαλοί τους βρήκαν και τις δύο, τον τρόπο να επανέλθουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Μίτροβιτς άνοιξε το σκορ στο 26’, αλλά στο 48’ ο Στάντσιου ισοφάρισε με πέναλτι. Ο Σέρβος επιθετικός έβαλε εκ νέου την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 63’, αλλά η χαρά των Σέρβων κράτησε μόλις πέντε λεπτά, αφού ο Τουσουντεάν ισοφάρισε στο 68’.

Στον αγώνα μπήκε και ως αλλαγή ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς στο 77’ στη θέση του Λιάλιτς.

Ανώτερο το Μαυροβούνιο

Πολύ σημαντική νίκη που το φέρνει στην κορυφή του ομίλου του, πέτυχε το Μαυροβούνιο επικρατώντας 2-0 της Λιθουανίας.

Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισε ουσιαστικά κανένα πρόβλημα και μάλιστα «καθάρισαν» το παιχνίδι σχετικά εύκολα, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε στο 34’ ο Σάβιτς με απευθείας εκτέλεση πέναλτι, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Γιάνκοβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

LEAGUE C – 4ος Όμιλος

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής

Σερβία – Ρουμανία 2-2 (26’, 63’ Μίτροβιτς – 48’ πεν. Στάντσιου, 68’ Τουσουντεάν)

Μαυροβούνιο – Λιθουανία 2-0 (34’ πεν. Σάβιτς, 36’ Γιάνκοβιτς)

Η βαθμολογία σε δύο αγώνες

1. Μαυροβούνιο 4
  2. Σερβία 4
  3. Ρουμανία 2
  4. Λιθουανία 0

Nations League: Με Αντρέ Σίλβα η Πορτογαλία 1-0 την Ιταλία (vid)

Nations League: Με ανατροπή η Κύπρος (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Nations League: Χωρίς νικητή το ντέρμπι στη Σερβία (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.