ΤΕΝΙΣ

Στα προημιτελικά του China open η Σάκκαρη – Θέλει τη ρεβάνς από την Κόκο Γκοφ

Η Μαρία Σάκκαρη βρίσκεται στις «16» του China open και επόμενη αντίπαλός της είναι η κάτοχος του US Open.

Μία νέα νίκη πέτυχε η Μαρία Σάκκαρη στο τουρ της WTA καθώς νίκησε με 6-4, 2-6, 6-3 τη Ζινιού Γουάνγκ και πέρασε στις «16» του China open.

Τι κι αν έχασε το πρώτο της σετ στο τουρνουά και το τρίτο της συνολικά στα τελευταία 10 της ματς; Η Μαρία δείχνει πως βρίσκεται σταθερά σε καλή κατάσταση και παίζει με εμπιστοσύνη στον εαυτό της.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα για τις δύο τενίστριες. Με τη Σάκκαρη να σώζει 3 μπρέικ πόιντ οδηγηθήκαμε στο 8ο γκέιμ για να γίνει το πρώτο μπρέικ της ημέρας από την Ελληνίδα τενίστρια η οποία σέρβιρε για το σετ στο 5-3. Ωστόσο η Κινέζα πήρε το μπρέικ πίσω για να κλείσει όμως η Μαρία το πρώτο σετ σπάζοντας ξανά το σερβίς της.

Στο δεύτερο σετ η Γουάνγκ έβγαλε αντίδραση. Παίζοντας έξυπνο τένις και χτυπώντας συνεχώς στο μπάκχαντ της Μαρίας κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς σε 1-1 κάνοντας συνολικά 2 μπρέικ.

Στο τρίτο σετ όμως η Μαρία Σάκκαρη απέδειξε για ποιο λόγο βρίσκεται στο νούμερο 6 του κόσμου. Με ένα καίριο μπρέικ στο 4ο γκέιμ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος για να πάρει άλλη μία νίκη.

Επόμενος αντίπαλος τώρα θα είναι η πρωταθλήτρια του US Open, Κόκο Γκοφ. Η Αμερικανή πριν από περίπου έναν μήνα νίκησε τη Μαρία στον τελικό της Ουάσινγκτον λίγο πριν κατακτήσει το πρώτο της grand slam.

Στο head2head των δύο παικτριών η Μαρία προηγείται με 4-2 με την πρόκριση στο WTA Finals να βρίσκεται πρώτα στο μυαλό της.

Ο αγώνας τους υπολογίζεται να ξεκινήσει περίπου στις 9:30 το πρωί ώρα Ελλάδας.