ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς – Ντιμιτρόφ 2-0 σετ (ΤΕΛΙΚΟ)

Πρεμιέρα κάνει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Οπεν της Βιέννης, αντιμετωπίζοντας τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, σε ένα ματς θα αρχίσει στις 17:00.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Τσιτσιπάς – Ντιμιτρόφ LIVE: Μετά την  πρεμιέρα του στο διπλό με τον  Λόπεζ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ρίχνεται αυτή την ώρα στο μονό του Erste Bank Open.

Αντίπαλός του ο υπολογίσιμος Βούλγαρος Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, Νο 22 της παγκόσμιας κατάταξης στο τένις.

Θυμίζουμε ότι ο Τσιτσιπάς προέρχεται από τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Indian Wells Masters (Μπασιλασβίλι).

Κόντρα στον 30χρονο Ντιμιτρόφ ο Έλληνας πρωταθλητής θα παίξει για τρίτη φορά και δεύτερη συνεχόμενη στη Βιέννη.

Είχε προηγηθεί η νίκη με ανατροπή του Ντιμιτρόφ επί του Τσιτσιπά στο Erste Bank Open 2020, στη φάση των «16».

Από την πλευρά του ο Στέφανος νικήσει στην πρώτη τους αναμέτρηση, λίγες εβδομάδες πριν για το Roland Garros με 3-0 σετ.

Ο νικητής θα αντιμετωπίσει τον αντίστοιχο της αναμέτρησης Τιαφό – Λάγιοβιτς που αγωνίζονται λίγο αργότερα.

Τηλεοπτικά η αναμέτρηση θα μεταδοθεί ζωντανά από το Cosmote Sporte 6 HD.

Τσιτσιπάς – Ντιμιτρόφ LIVE:

1ο σετ: 1-0 ο Ντιμιτροφ, παίρνει το πρώτο γκέιμ, κρατώντας το σερβίς του.

Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Τσιτσιπάς, απαντά για το 1-2 στα γκέιμς ο Βούλγαρος. Αντιδρά και πάλι σωστά ο Τσιτσιπάς ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο Ντιμιτρόφ κρατά το σερβίς του και ξαναπαίρνει κεφάλι με 2-3 στα γκέιμς.

Νέα αντίδραση από τον Στέφανο που με άσο κάνει το 3-3.

Μεγάλη άμυνα ο 30χρονος Βούλγαρος και 3-4.

4-4 το Νο3 της κατάταξης με καλό σερβίς.

5-5 σε ένα πρώτο σετ «φωτιά»!

Επιστροφή στο φιλέ και 5-6  Ντιμιτρόφ. Ο Τσισιπάς συνεχίσει να παίρνει πόντους από το σερβίς του και ισοφαρίζει σε 6-6.

Στο τάι μπρέικ ο Ντιμιτρόφ προηγείται με 3-5. Και τώρα 3-6.

Εντυπωσιακή αντίδραση από τον Στέφανο που εκμεταλλεύεται τα λάθη του αντιπάλου του και ισοφαρίζει σε 6-6!

7-6 ο Τσιτσιπάς με το σετ πόιντ να είναι στο δικό του σερβίς!

Άουτ στη διαγώνιο ο Ντιμιτρόφ και ο Στέφανος κερδίζει το πρώτο σετ (1-0) με 7-6(6) το οποίο είχε διάρκεια 63 λεπτά!

2o σετ: Αφου ο Τσιτσιπάς κατάφερε να γυρίσει από το 3-6 στο τάι μπρεικ του πρώτου σετ, μππήκε με άλλη ψυχολογία στο 2ο και είναι μπροστά με 1-0.

Και τώρα 2-1 μπροστά ο Έλληνας πρωταθλητής. Ισοφαρίζει όμως άμεσα με άσο ο Νιμιτρόφ (2-2) που παλεύει να κρατηθεί στο ματς.

Ο Τσιτσιπάς πήρε ξανά προβάδισμα (4-3) όμως ο Βούλγαρος απαντά και πάλι άμεσα για το 4-4. Ντέρμπι και στο 2ο σετ.

Εντυπωσιακός ο «Στεφ» «σβήνει» το μπρέικ πόιντ του αντιπάλου του και προηγείται πλέον στο 2ο σετ με 5-4!

Πλέον ο Έλληνας πρωταθλητής είναι κοντα στην πρόκριση, έχοντας βάλει όλη την πίεση στον Ντιμιτρόφ.

Τέλος στο ματς! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κάνει το 2-0 στα σετ και με 7-6(6) και 6-4 προκρίνεται στην επόμενη φάση!