ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός: Νίκη στο τάι μπρέικ κόντρα στη Μινσκ και πρώτο βήμα πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο 5ο σετ κόντρα στην Μινσκ και μαζί ένα μικρό πλεονέκτημα πρόκρισης.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ από την Μινσκ στο «Μ. Μερκούρη» του Ρέντη στο πρώτο παιχνίδι για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Πλέον στη ρεβάνς στη Λευκορωσία σε μια εβδομάδα παίρνουν το εισιτήριο της πρόκρισης με νίκη με οποιοδήποτε σκορ (ή ήττα με 3-2 σετ και νίκη στο χρυσό σετ), ενώ από ‘κει και πέρα θα χρειαστεί να αποκλείσουν την νικήτρια του Ζοκ (Σερβία)- Μπρσκο (Βοσνία) για να βρεθούν στη φάση των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν έως ότου ο Ολυμπιακός προηγηθεί με 18-13, υπερασπιζόμενος εν τέλει το προβάδισμά του. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν στη συνέχεια και εκμεταλλευόμενες ιδανικά τα λάθη του αντιπάλου ισοφάρισαν σε 1-1.

Οι πόντοι της Κόστα αποδείχθηκαν καθοριστικοί για την ομάδα του Ζιλ Κουτίνιο για το 2-1, ενώ η ομάδα από τη Λευκορωσία κατέκτησε το τέταρτο σετ, έχοντας εφταπλό σετ πόιντ.

Ουσιαστικά το τάι μπρέικ καθόρισε ποιος θα έχει ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης, καθώς η κατάσταση ουσιαστικά παραμένει ανοιχτή. Τελικά, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που τα κατάφερε me κορυφαία την Στέλλα Χριστοδούλου και με την βοήθεια του κόσμου.

Με αυτόν τον τρόπο, οι «ερυθρόλευκες» με αυτόν τον τρόπο πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στα προκριματικά.

Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13

Ολυμπιακός – Μινσκ: Το φινάλε του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Νίκη στο τάι μπρέικ κόντρα στη Μινσκ και πρώτο βήμα πρόκρισης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.