ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Εύκολη νίκη για την Μπολόνια

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για την Μπολόνια

Την Κάλιαρι υποδέχτηκε στην έδρα της η Μπολόνια και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της και να επικρατήσει με 2-0.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα για να πάρουν τη νίκη και τίποτα λιγότερο, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία του στο 6ο λεπτό με τον Σανταντέρ. Το παιχνίδι είχε αρκετά χαμηλό ρυθμό, ωστόσο η Μπολόνια κατάφερε με πέναλτι στο 34’ που εκτέλεσε ο Πούλγκαρ να πάρει… κεφάλι στο σκορ, με 1-0.

Η Κάλιαρι προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο ο Πέδρο στην κεφαλιά που επιχείρησε στο 39’, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με την Μπολόνια να συνεχίζει να πιέζει και να χάνει τις περισσότερες ευκαιρίες.

Στο 77’ μάλιστα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Σοριάνο, που βρέθηκε μόνος στην περιοχή της φιλοξενούμενης ομάδα, βρίσκοντας δίχτυα. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και παρέμεινε το 2-0 μέχρι τη λήξη του αγώνα  από τον διαιτητή.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Μπαγιέ, Ντανίλο, Λουάνκο, Ντιτζκς, Σοριάνο, Πούλγκαρ, Τζεμαϊλί, Παλάσιο (85’ Φανσινέλι), Σανταντέρ (22’ Ορσολίνι), Σανσόνε (84’ Σβάνμπεργκ).

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνκγο, Πελεγκρίνι, Καπιτέλι, Πισακάνε, Σρνα, Ιονίτα, Μπραντάρικ (70’ Θερέου), Παντόιν (46’ Πεσπόντοφ), Βαρέγια, Παβολέτι, Ζοάν Πέδρο (83’ Μπίρσα)

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

Παρασκευή 8 Μαρτίου

Γιουβέντους-Ουντινέζε 4-1

(11’, 39’ Κιν, 67’ πεν. Τζαν, 71’ Ματουιντί – 84’ Λαζάνια)

Σάββατο 9 Μαρτίου

Πάρμα-Τζένοα 1-0 (78′ Κούτσκα)

Κιέβο-Μίλαν 1-2 (41′ Χετεμάι – 31′ Μπίγλια, 57′ Πιάτεκ)

Κυριακή 10 Μαρτίου

Μπολόνια-Κάλιαρι 2-0 (34′ πεν. Πούλγκαρ, 77′ Σοριάνο)

20. Κιέβο 27 10 20-53

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Εύκολη νίκη για την Μπολόνια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.