WORLD FOOTBALL

Nations League: Η Κύπρος έχασε την ευκαιρία (vid)

Μετά το 1-1 με τη Βουλγαρία στη Λευκωσία, ανοιχτή η πρωτιά στον όμιλο

Η Κύπρος μέχρι το 88ο λεπτό κρατούσε τη σπουδαία νίκη επί της Βουλγαρίας στη Λευκωσία και μαζί τις μαθηματικές ελπίδες για κάτι καλό στην 3η κατηγορία του Nations League, όμως δέχθηκε την ισοφάριση 1-1, μένοντας εκτός μάχης για πρωτιά στον 3ο όμιλο.

Ο Παναγιώτης Ζαχαρίου με όμορφη ατομική προσπάθεια στην αντεπίθεση, έδωσε το προβάδισμα στην Κύπρο, στο 24’, με τον 22χρονο παίκτη της Πάφου να πραγματοποιεί εντυπωσιακό ντεμπούτο στην εθνική ομάδα.

Οι Βούλγαροι πίεσαν και τελικά δικαιώθηκαν, στο 88’ ο Λαϊφης  ανέτρεψε τον Ποπόφ και ο Ντιμιτρόφ ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι, ένα λεπτό αργότερα, 1-1.

KΥΠΡΟΣ (Μπεν Σιμόν): Παναγή, Κούσουλος, Μαργκάσα, Μερκής, Λαΐφης, Αρτυματάς, Κυριάκου, Μακρής, Αβραάμ (59′ Ιωάννου), Εφραίμ (78′ Εφραίμ), Ζαχαρίου (67′ Ρουσιάς)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Πέταρ Χούμπτσεφ): Πετκόφ, Ποπόφ, Μποντούροφ, Σλάβτσεφ (82′ Κοστόφ), Κονσταντίνοφ, Νεντέλεφ, Ι. Ποπόφ, Κράεφ (56′ Ντέλεφ), Νεντιάλκοφ, Μποζίκοφ, Ιβάνοφ (56′ Ντιμιτρόφ)

Ισόπαλοι και οι Νορβηγοί

Την ίδια ώρα η Νορβηγία απέφευγε την ήττα στη Λουμπλιάνα, ισοφαρίζοντας την Σλοβενία 1-1, με γκολ του Μαρς Γιόνσεν στο 85’, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοπορία με τον Βέρμπιτς από το 9ο λεπτό.

Η Κύπρος έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τη Νορβηγία και στο τελευταίο παιχνίδι με τους Σκανδιναβούς στη Λευκωσία, θα είχε μια ευκαιρία να κυνηγήσει ένα θαύμα, καθώς στο Όσλο είχε ηττηθεί με 2-0.

Από εκεί και πέρα οι Νορβηγοί και Βούλγαροι έχουν από μια νίκη 1-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια και η πρωτιά –αν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα στην 6η αγωνιστική-θα κριθεί στη διαφορά τερμάτων.

Η τελευταία αγωνιστική (19/11): Κύπρος-Νορβηγία, Βουλγαρία-Σλοβενία

Nations League: Με ανατροπή η Κύπρος (vid)

Nations League: Μεγάλες νίκες για Κροατία και Βέλγιο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Nations League: Η Κύπρος έχασε την ευκαιρία (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.